Ako vybrať bordúry?

Bordúra je hotový zabalený produkt, ktorý používame na predelenie stien, orámovanie dverných otvorov alebo optické rozdelenie stien a tapiet.

Bordúra je hotový zabalený produkt, ktorý používame na predelenie stien, orámovanie dverných otvorov alebo optické rozdelenie stien a tapiet.

Doba čítania 8 min.
Kamila, redakcia Heureka.sk

Bordúry môžeme použiť: 

  • samostatne – použitie na maľovku alebo nábytok

  • spolu s tapetami – použitie k rozdeleniu alebo doplneniu k tapetám

Aby bol výber bordúr čo najjednoduchší, potrebujete vedieť pár základných informácií. Poradíme vám, ako sa vyznať v spleti materiálového zloženia, druhov, farieb a štruktúr. Pred kúpou by ste si mali ujasniť niekoľko špecifikácií produktov, aby ste si vedeli správne vybrať.

Odkazy na osvedčených výrobcov: 

Základné rozdelenie bordúr

Bordúry  na stenu – sú dekoratívne pásy, ktoré slúžia ako doplnok ku tapetám. Bordúrami môžete rozdeliť tapety na stene, maľovky a pod. Ich hlavnou výhodou je, že vytvárajú pravidelné a na seba nadväzujúce vzory. Dostupné sú vo viacerých farebných prevedeniach a na výber máte tisícky motívov. Vyrábajú sa v úzkych šírkach ako napr. 5 cm, 10 cm, 13,3 cm a pod. Predávajú sa na rolky v dĺžke 5m alebo 10m.

Samolepiace bordúry  na stenu – sú dekoratívne pásy, ktoré slúžia ako doplnok ku tapetám. Bordúrami môžete rozdeliť tapety na stene, maľovky a pod. Rozlišujeme papierové alebo vinylové bordúry, ktoré sú na spodnej strane potiahnuté samolepiacou vrstvou. Dostupné sú vo viacerých farebných prevedeniach a na výber máte tisícky motívov. Vyrábajú sa v úzkych šírkach ako napr. 5 cm, 10 cm, 13,3 cm a pod. Predávajú sa na rolky v dĺžke 5m alebo 10m.

Materiál BORDÚR

Papierové bordúry

Bordúry sú vyrobené z dvojitého papiera,  ktorý je potlačený vzorom. Sú dostatočne silné a dajú sa jemne umývať.

Vhodnosť použitia: Papierových bordúr sa vyrába celá škála a ich hlavnou výhodou je nízka cena. Papierové bordúry sa odporúčajú používať na predelenie stien napr. ako cokel alebo rozdelenie farieb.

Vinylové  bordúry

Ide o dvojvrstvové bordúry - spodná vrstva bordúr  sa skladá z papiera a vrchná z vinylu – vysoko umývateľnej vrstvy. Vrchná vrstva je vyrobená spôsobom horúcej ražby alebo napenením, čím bordúra dosahuje krásne povrchové  štruktúry, napr. omietky.

Vhodnosť použitia: Tieto bordúry majú veľmi dobrú použiteľnosť v interiéri, vhodné sú aj na nerovné plochy, samozrejme iba ak ide o čiastočnú nerovnosť. Pre svoju odolnosť sú vhodné do vstupných priestorov, chodieb, kúpeľní a pod.

Vliesové bordúry

Ide o dvojvrstvové bordúry,  kde je spodná  vrstva vyrobená z vliesu a vrchná vrstva z vinylu. Vlies je revolučný materiál, ktorý sa používa pri výrobe bordúr, je pružný, nezmršťuje sa a  veľmi ľahko sa s ním tapetuje. Vďaka  týmto praktickým vlastnostiam ide o najpredávanejšie a najobľúbenejšie druhy bordúr.

Vhodnosť použitia: Pre svoje unikátne vlastnosti sú vhodné do akýchkoľvek priestorov – byty, hotely, reštaurácie, firmy a pod. Ak raz vyskúšate lepiť vliesové bordúry, tak už nebudete chcieť lepiť iné druhy materiálov. Výhodou je, že sa lepidlo nanáša len na stenu. 

Samolepiace bordúry

Ide o dvojvrstvové tapety, kde je na spodnej strane bordúry nanesená samolepiaca vrstva, ktorá je prekrytá silikonovým papierom. Spôsob lepenia je taký, že sa spodný silikonový papier odstráni z bordúry a samolepiaca vrstva sa nalepí na rovný, hladký a pevný podklad.

Vhodnosť použitia: Pre vlastnosti samolepiek sú tieto samolepiace bordúry vhodné na všetky nesavé podklady ako nábytok, dvere, plast a pod. Samolepiace bordúry sú vhodné aj na lepenie na stenu za predpokladu že je stena hladká a čiastočne nesavá (ošetrená penetráciou). Na drsné omietky sú samolepiace bordúry nevhodné.

Výber tapiet podľa farby

Dôležitý faktor pri výbere bordúr je aj ich farebnosť. Farby ovplyvňujú naše pocity, náladu a dokážu vytvoriť nenahraditeľnú atmosféru. Každá farba má svoje vlastnosti, ktorým by ste mali venovať pozornosť. Avšak, na každého farby vplývajú inak, preto by ste sa mali v prvom rade riadiť vlastnými pocitmi. 

Výber bordúry prispôsobte miestnosti. Do menších izieb zvoľte svetlejšie odtiene a tmavé farby používajte s mierou. Naopak, vo veľkých a otvorených priestoroch môžete byť odvážnejší. 

Ak sa už rozhodnete pre ktorúkoľvek bordúru, len keď je jej farba vhodne zvolená, vznikne nálada, akú sme si priali. Farba je v rámci farebného systému definovaná svojim odtieňom, sýtosťou a jasom. Odtieňom sa rozumie farebná oblasť (napr. červená, žltá), pojem sýtosť opisuje čistotu a svetlosť farby.

Vlastnosti farieb:

Fialová: melancholická, mystická, umelecká, introvertná

Modrá: studená, svieža, upokojujúca, duchovná

Zelená: prírodná, svieža, dôverná, upokojujúca, harmonizujúca

Šedá: nenápadná, rozumná, pasívna, stabilná

Čierna: tajomná, stiesňujúca, hlboká, udržiavajúca odstup

Biela: otvorená, nevinná, chladná, sterilná

Oranžová: veselá, dynamická, energická, povzbudzujúca, optimistická

Žltá: otvárajúca, dynamická, veselá, ľahkomyselná

Červená: vyzývavá, materiálna, posilňujúca, agresívna, vášnivá

Ružová: ženská, rozširujúca, emocionálna, nežná

Hnedá: útulná, nenáročná, odolná, dôverná

Výber bordúr podľa vzoru

Naše priestorové vnímanie je stále ešte nevedomky určované archaickou prírodnou skúsenosťou ľudí. Pri vstupe do izby sa pozrieme najprv na podlahu. Skúšame jej stabilitu, schodnosť a farebnosť. Potom sa rozhliadneme a zachytíme okolie, zbierame informácie a hľadáme zrakový kontakt. Až naposledy, keď už máme mapovanie izby za sebou, sa do nášho zorného poľa dostane strop.

To ako vnímame priestor okolo nás, má na svedomí farebnosť a vzory. Motívy na bordúrach dokážu zmeniť celú miestnosť. Podobne ako farby aj vzory dokážu miestnosť zväčšiť a zmenšiť. 

Pokiaľ sa napríklad jedna stena otapetuje výrazne farebne alebo nápadným vzorom, bude ju návštevník pozorovať prednostne. Hovoríme o pohľadovej alebo dominantnej stene. Zvyčajne je to tá, ktorá sa nachádza oproti hlavným dverám v miestnosti, prípadne tá, ktorá je najmenej prerušovaná okennými alebo dverovými otvormi.

Taktiež vodiaca stena na seba priťahuje pozornosť, usmerňuje ho však na určitý cieľ. Pojem vodiaca stena zavádzame najmä pri tapetovaní dlhých a úzkych priestorov. Vedľa riadenia zraku a pohybu je návrh schopný cielene ovplyvniť celkový výraz miestnosti. Tak sa vyrovnávajú nezrovnalosti v architektonickej rovnováhe a prekonávajú sa nedostatky.

Strop a podlaha

Tmavšia podlaha vytvára základ, ktorý dáva miestnosti stabilitu a istotu. Pokiaľ sú steny udržované svetlé, pôsobí miestnosť veľkoryso a priestranne. Pokiaľ sú naopak, podlaha a steny tmavšie než strop, získava priestor opticky na výške. 

Vzor

Veľké motívy v tmavých tónoch zmenšujú plochy stien a posúvajú proporcie. Malé vzory v svetlých farbách oproti tomu miestnosť opticky rozširujú. Tmavo zdôraznená stena miestnosť skracuje.

Pruhy

Zvislé pruhy miestnosť zužujú a pridávajú jej na výške. Vodorovné pruhy oproti tomu miestnosť znižujú a rozširujú. Decentné vodorovné zdôraznenie v dolnej tretine plochy steny dodáva zase pokoj a šírku.

Ako si vypočítam spotrebu bordúry na stenu?

Pri výpočte bordúr si stačí odmerať obvod stien kde plánujete nalepiť bordúru. Bordúry sa predávaju v určitých dĺžkach napr. 5m v rolke a v tomto prípade si zakúpite toľko roliek aby ste daný obvod stien obsiahli.

Aké lepidlo na bordúry?

Lepidlo na bordúry vyberajte podľa výrobcov: 

Lepidlo je dôležitá súčasť výberu bordúr a samotného tapetovania. Veľakrát sa stáva, že predajcovia význam lepidla podceňujú a ponúkajú menej kvalitné lepidlá. Najlepšie je práškové lepidlo, ktoré má zároveň najdlhšiu životnosť. 

Predajca by mal odporučiť najvhodnejší typ a množstvo lepidla.

Platí zásada, že čím je bordúra drahšia, teda aj hrubšia (ťažšia rolka), treba na to použiť aj adekvátne silné lepidlo. Na bordúry sa ale predávajú aj špeciálne lepidlá na lepenie bordúr. Toto lepidlo je vhodné pokiaľ sa bordúra lepí napríklad na tapetu (tento postup nie je správny, lebo bordúra sa má vždy lepiť na stenu). Na lepenie môžete použiť aj lepidlo, ktoré máte doporučené k tapetám.

Zásady prípravy lepidla: 

Dodržujte presný pomer vody a lepidla. Nikdy nedávajte viac vody ako je uvedené v návode (tapety nebudú držať na stene).

Vodu v nádobe rozkrútime drevenou paličkou a postupne pridávame práškové lepidlo, ako pri príprave detskej krupice. Ak lepidlo zostane zhrčkavené, radšej použite  nové balenie (do hrčiek sa uloží celulóza,  teda najdôležitejšia zložka lepidla).

Použite vlažnú vodu.

Nákupného poradcu pripravil: dimex.sk